RSS
امروز دوشنبه ، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹
آخرین اخبار

افت و خیز سنگین امروز شاخص بورس

ساخت مسکن خبرنگاران قطعی است

طرح گشایش اقتصادی در جلسه سران قوا بررسی می‌شود

بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح چگونه ادغام می‌شوند؟

ایراد مجلس به لایحه افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس

بانک سپه آماده نقش آفرینی درعرصه کلان اقتصادی

سپرده‌های بانکی ۳۴ درصد افزایش یافت

اعلام زمان و جزییات عرضه اولیه ۲۰ درصدی سهام در بورس تهران

سرمایه گذاری۷۰ هزار میلیاردی بیمه ها در بورس

جایگاه ایران در بهبود فضای کسب و کار در ۲۰۲۲

مودیان مالیاتی مراقب کلاهبرداران اینترنتی باشند

رمدسیور ایرانی در آستانه توزیع در بازار

پرداخت سود سهامداران «خدمات انفورماتیک» در بانک صادرات

اصلاح نرخ‌های کارمزد خدمات صندوق ضمانت صادرات ایران

کم بیمه گی در پروژه های نفتی

توزیع بانکی کمک ودیعه مسکن آغاز شد

چالش سازمان برنامه و بانک مرکزی

پیش بینی بازار ارز در هفته‌های آینده

راه اندازی باشگاه مشتریان تامین اجتماعی

راه‌های خروج بازار ارز ترکیه از بحران چیست؟

اعلام جزئیات پذیره‌نویسی در صندوق دارا دوم

پرداخت تسهیلات خرید کالا به بازنشستگان تا پایان مرداد

جزئیات «ارائه کارت اعتباری با توثیق سهام عدالت»

نگهداری سهام عدالت به سود سهامداران است یا فروش؟

قیمت سکه طرح جدید ١٠ میلیون و ٣۵٠ هزار تومان

چالش های FATF برای بازرگانان ایرانی

۱۸:۸ - ۱۳۹۹/۵/۱۱کد خبر: 309241
ایستانیوز:در اسفندماه سال ۹۸، کارگروه ویژه اقدام مالی موسوم به FATFنام ایران را در فهرست سیاه خود قرار داد. پیشتر ایران فرصت داشت تا در ضرب الاجل تعیین شده برای اصلاح قوانین داخلی علیه پولشویی اقدام کند. تصویب لوایح FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام از جمله اقدامات مورد نظر برای کاهش فشار در روابط بانکی به بازرگانان ایرانی بود که انجام نشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،عدم همکاری بانک های کشورهای مختلف با طرف های ایرانی به دلیل فشارهای گروه ویژه اقدام مالی تشدید شده است. رییس اتاق بازرگانی ایران و چین به تازگی اعلام کرده در حال حاضر هیچ مبادله بانکی با روسیه و چین انجام نمی شود و بانک ها در این کشورها به دارندگان گذرنامه های ایرانی خدمات بانکی نمی دهند.
 
در اردی بهشت ماه سال گذشته بود که بانک کونلون چین اعلام کرد روابطش را با ایران محدود به کالاهای بشر دوستانه کرده است. این بانک هم چنین از 20 آوریل  سال جاری همکاری خود با بازرگانان ایرانی را به شدت محدود و آن را منوط به شرایط خاص و پیچیده کرده است. مجیدرضا حریری، رییس اتاق ایران و چین امروز اعلام کرد عدم همکاری بانک های خارجی به دلیل  ظن پولشویی، علاوه بر تحریم های آمریکا، به فشار بیشتر بر بازرگانان ایرانی منجر شده است.  رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت:«الان ما دو مشکل اساسی در سیستم بانکی داریم؛ یکی تحریم‌های آمریکا است که هر کشور همکار با ما را در تور تحریم‌های خود قرار می‌دهد. مشکل دوم؛ موضوع FATF  است که نپذیرفتن شرایط آن موجب این مشکل شده است. به طوری که در هفته اخیر از سوی این نهاد مالی مکرراً به سیستم‌های بانکی دنیا بخشنامه شده مبنی بر اینکه ایران یک کشور پرریسک‌ است و باید مبادلات مالی آن به شدت کنترل شود».
 
فشار بر مبادلات مالی ایرانیان به دلیل عدم پذیرش شروط مورد کارگروه ویژه اقدام مالی حتی دوتابعیتی ها در کانادا را هم شامل می شود. براساس تصمیم جدید وزارت دارایی کانادا، هر تراکنشی با مبدا، مقصد یا ارتباط با ایران، صرف نظر از مقدار آن تراکنشی پرریسک ارزیابی خواهد شد. براساس بیانیه ای که مرکز نظارت بر تراکنش های مالی و گزارش دهی کانادا چند روز پیش منتشر کرده، بانک ها، شرکت های ارائه دهنده خدمات مالی، بانک های خارجی و شرکت های ارائه دهنده خدمات کارت های اعتباری باید ضمن شناسایی هویت مشتریان ایرانی (حقیقی و حقوقی) نسبت به ریسک پولشویی و تامین مالی تروریسم مطمئن شوند. کانادا اعلام کرده  این دستورالعمل شامل تمامی اشخاص ایرانی ( حقیقی و حقوقی) می شود و برای گروه هایی که دارای اصالت یا ارتباط ایرانی باشند (نظیر دانشجویان ایرانی در کانادا، اشخاص دارای اقامت دایم کانادا و بستگان آن ها) استثنایی وجود ندارد.
 
در اسفندماه سال 98، کارگروه ویژه اقدام مالی موسوم به  FATFنام ایران را در فهرست سیاه خود قرار داد. پیشتر ایران فرصت داشت تا در ضرب الاجل تعیین شده برای اصلاح قوانین داخلی  علیه پولشویی اقدام کند. تصویب لوایح FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام از جمله اقدامات مورد نظر برای کاهش فشار در روابط بانکی به بازرگانان ایرانی بود که انجام نشد. در خردادماه سال جاری، دری نجف آبادی، از اعضای مجمع اعلام کرد لوایح باقی مانده FATF از دستور کار مجمع خارج شده است. نجف آبادی گفت:«نتوانستیم اعتماد کنیم».» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *